Propolis w stomatologii

Natrafiłem ostatnio na pracę naukową o możliwym zastosowaniu propolisu w stomatologii.

https://www-ncbi-nlm-nih-gov.translate.goog/pmc/articles/PMC5768961/?_x_tr_sl=en&_x_tr_tl=pl&_x_tr_hl=en&_x_tr_pto=wapp

Tłumaczenie pracy naukowej na język polski brzmi. "Propolis: naturalny biomateriał do pielęgnacji zębów i jamy ustnej" ( w oryginale: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5768961/


Co to jest propolis (inaczej kit pszczeli)? 

Jest to żywiczna lepka substancja wytwarzana przez pszczoły ze zebranych w naturze żywic, której używają do uszczelniania i odkażania gniazda. Niejednokrotnie również mumifikują szczątki zwierząt, które wdarły sie do ula, ale są zbyt duże aby pszczoły mogły same się ich pozbyć. Wtedy takie szczątki są szczelnie pokryte warstwą propolisu niczym mumie w starożytnym Egipcie.


Właściwości propolisu opisane w pracy naukowej:

- działa przeciwzapalnie, przeciwgrzybiczo, antywirusowo, antybakteryjnie i antynowotworowo

- ekstrakty propolisu ograniczają powstawanie płytki nazębnej,

- dezynfekuje ubytki

- zmniejsza stan zapalny dziąseł

- hamuje namnażanie bakterii powodujących próchnicę i paradontozę

- zmniejsza nadwrażliwość zębiny

- może być stosowany do pokrycia miazgi, przeciwzapalnie

- osiąga szczególnie dobre wyniki w leczeniu  chorób przyzębia



Jakie są skutki uboczne?

Zawartość propolisu może wchodzić w interakcje z lekami przeciwwirusowymi, przeciwnowotworowymi, antybiotykami i lekami przeciwzapalnymi oraz powodować reakcje alergiczne, takie jak egzema, zapalenie warg, ból jamy ustnej.


Kilka słów ode mnie:


UWAGA: nie udzielam medycznych porad, a jedynie opisuje co zaobserwowałem sam na sobie. Zanim zaczniesz stosować skonsultuj się najpierw ze stomatologiem.


Sam mam problemy z nadwrażliwością zębów, która co jakiś czas powraca. Na sobie testowałem "plasterki" z surowego nieprzetworzonego propolisu, który jest na tyle plastyczny, że po pogryzieniu, można z niego ulepić cienką warstwę, którą następnie okładam miejsce nadwrażliwe. Propolis dobrze przykleja się do zęba, więc mogę z takim "plasterkiem" spać a nawet spożywać posiłki. Raz dziennie wymieniam taki okład na świeży, co 2 dni robię od 1 do kilku dni przerwy po czym powtarzam, aż do momentu ustąpienia objawów. Na rynku można też znaleźć pasty z propolisem.

Innym sposobem w jaki dostarczam propolis do jamy ustnej jest żucie wosku odsklepinowego. Jest to ten wosk, którym pszczoły pokrywają dojrzałe komórki plastra miodu. Pszczelarz przed odwirowaniem miodu musi zerwać tą pokrywę. W większości pszczelarze traktują to jako odpad produkcyjny, nie bedąc świadomymi jego właściwości. W dużej mierze składa się on z miodu i wosku, ale zawiera też propolis.

Wosk odsklepinowy można ubić ciasno w szklanym słoju i zakręcić a następnie wydobywać łyżką i żuć jak gumę do żucia. 

Wosk odsklepinowy